Начелница општине Мркоњић Град Дивна Аничић и представници Министарства за избјеглице и расељена лица Републике Српске потписали су данас уговоре са будућим корисницима шест стамбених јединица које ће се градити по систему ''кључ у руке'' у оквиру Пројекта реконструкције стамбеног фонда ОПЕК. Вриједност пројекта је 160.000 марака, а рок завршетка градње је 90 дана од уласка извођача у посао.
Аничићева је истакла да ће шест корисника алтернативног смјештаја након 20 година ријешити проблем стамбеног збрињавања.
''Шест породица, 17 њихових чланова су чекали и дочекали да им након 20 година буде ријешено стамбено питање и од момента кад извођач уђе у посао за 90 дана добиће кључ у руке'', рекла је Аничићева. Истичући да ће кључеви отићи у праве руке, те да су ти људи дуго чекали и да су то заслужили.
Зора Марић из Горње Пецке веома се обрадовала изградњи куће на коју је чекала двадесет година. Она се захвалила свима који су омогућили да јој се гради кућа и рекла да ова помоћ њеној четворочланој породици много значи, јер су до сада становали у алтернативном смјештају у школском стану у Горњој Пецкој.
Шеф кабинета у Министарству за избјеглице и расељена лица Драган Штрбац каже да министарство континуирано ради на рјешавању проблема расељених лица, избјеглица и повратника.
''Према нашим подацима у општини Мркоњић Град имамо још осам породица који су корисници алтернативног смјештаја и сви се надамо да ће Влада Републике Српске заједно са Министарством за избјеглице рјешавати у наредном периоду и њих. Такође, у нашем редовном програму за 2014.годину предвидјели смо средства и за општину Мркоњић Град.'', рекао је Штрбац. Истичући да је Министарство у протекле три године издвојило више од 300.000 марака за обнову стамбених јединица, инфраструктуре и одрживи повратак када је у питању општина Мркоњић Град.
Пројекат реконструкције стамбеног фонда (ОПЕК ) реализује се кроз кредитно задужење од седам милиона долара, од чега је Републици Српској намијењено око 3.3 милиона долара.
Коментари